Kalender – tävlingar

Här hittar du tävlingar/events där våra medlemmar ska delta. Längst ner på sidan finns ett kontaktformulär där medlemmar kan skicka in planerade tävlingar.

Juli

7 juli: Serpent Trail Race 100K, England (Thom)

7 juli: Backyard Ultra Sydkusten (Roger, Thom)

27-29 juli: Lighthouse Run 170 km (Roger, Cecilia)

28 juli: GAX 100 miles (Lotta, Annika, Magnus)

28 juli: Full Moon Race 50 miles (Ruben)

28 juli: Grossglockner (David)

Augusti

10 augusti: Trans Scania (Thom, Ruben, Per)

September

1 september: Asa Maries 12 timers löp (Henrik, Thom, Roger, Lotta, Agneta)

Helsingborg marathon (Henrik D)

Hultfreds maraton (Gert-Inge)

Storvretaklassikern 50 km (Torbjörn)

Icebug Xperience (Gustaf)

22 september: Black River Run 100 miles (Roger)

Charity Trail 5 km (Daniel C)

Oktober

7 oktober: Genarps-Terrängen, DM i Terränglöpning (Gert-Inge T)

13 oktober: Skrylle Challenge 13 km (Nils B)

20 oktober: Växjö Marathon (Gert-Inge T)

21 oktober: Europaresa till Reims Marathon, Frankrike (Lotta, Agneta, Jenny, Torbjörn)

November

3 november: Kullamannen 100 miles (Thom L, Roger L, Mattias F, John N)

10 november: Valtellina wine trail, Italien, (Eva B, Cecilia O, Annika R)

17 november: Lund Runt (Henrik D, Magnus J)

24 november: Bislett 24h (Lotta T)

December

8 december: Tjörnarparen; 100 km (Mattias F, Kristoffer L, John N), 100 miles (Magnus J, Ulrik N), 50 miles (Daniel C), 50 km (Karin M, Eva B)

17 december: Personliga rekordens tävling 24h (Henrik R, David R, Per H, Ruben Z, Gert-Inge T), 6h (Annika R, Matilda S, Henrik D)

Januari 2019
Februari 2019

22 februari: Trans Gran Canaria 128 km (Daniel C)

Mars 2019

 

April 2019

13 april: Crawley 12h (Lotta Thörn)

13-14 april: Österlen Spring Trail
60 km (Ulrik Nilsson, Gert-Inge Tapper, Kristoffer Loo)
Duo Trail (Cecilia Olsson/Roger Löfström)

28 april: TEC
100 miles (Roger Löfström, Ulrik Nilsson)
200 miles (Henrik Roos)

Maj 2019

?? maj: 24 timer ved Havet (Lotta Thörn, Magnus Johansson, Matilda Danne Sjödell)

18 maj: Göteborgsvarvet (Henrik Daneskog)

Juni 2019

8 juni: Hallands ultra 50 km (Roger Löfström, Gert-Inge Tapper)

26-30 juni: Thames Ring 250 (Henrik Roos)

28 juni: La sportiva Lavaredo Ultra Trail 120km (John Nordfjäll)

SM-vecka 100 km?

Juli 2019

xx juli: GAX 100 miles (Roger Löfström, Ulrik Nilsson, Annika Rosell)

27 juli: Swissalpine Irontrail T88 (Gert-Inge Tapper)

Augusti 2019

9-11 augusti: Trans Scania (Magnus Johansson)

September 2019

21 september: Barkley Fall Classic (Agneta Roos)

Oktober 2019
November 2019

1-2 november: Kullmannen (Henrik Roos, Magnus Johansson, Ulrik Nilsson)

December 2019
Finns inte dina lopp med i kalendern? Använd kontaktformuläret nedan: fyll i ditt namn, loppets namn och datum samt gärna en länk till loppets hemsida. 
SRR-kalendern

10 + 5 =