Kalender – tävlingar

Här hittar du tävlingar/events där våra medlemmar ska delta. Längst ner på sidan finns ett kontaktformulär där medlemmar kan skicka in planerade tävlingar.

Oktober

7 oktober: Genarps-Terrängen, DM i Terränglöpning (Gert-Inge T)

13 oktober: Skrylle Challenge 13 km (Nils B)

20 oktober: Växjö Marathon (Gert-Inge T)

21 oktober: Europaresa till Reims Marathon, Frankrike (Lotta, Agneta, Jenny, Torbjörn)

November

3 november: Kullamannen 100 miles (Thom L, Roger L, Mattias F, John N)

10 november: Valtellina wine trail, Italien, (Eva B, Cecilia O, Annika R)

17 november: Lund Runt (Henrik D, Magnus J)

24 november: Bislett 24h (Lotta T)

December

8 december: Tjörnarparen; 100 km (Mattias F, Kristoffer L, John N), 100 miles (Magnus J, Ulrik N), 50 miles (Daniel C), 50 km (Karin M, Eva B)

17 december: Personliga rekordens tävling 24h (Henrik R, David R, Per H, Ruben Z, Gert-Inge T), 6h (Annika R, Matilda S, Henrik D)

Januari 2019

19 januari: Stadion Marathon Stockholm (Torbjörn Klemensson)

Februari 2019

22 februari: Trans Gran Canaria 128 km (Daniel C)

Mars 2019

2 mars: Åhus Trail Run (Roger Löfström)

10 mars: Barcelona Marathon (Lotta Thörn, Agneta Roos)

23 mars: Söderåsens halvmaraton (Roger Löfström)

April 2019

13 april: Crawley 12h (Lotta Thörn)

13-14 april: Österlen Spring Trail
60 km (Ulrik Nilsson, Kristoffer Loo)
Duo Trail (Cecilia Olsson/Roger Löfström, Magnus Johansson/?)
21K (Daniel Cerverva: Joëlette med Per H och Richard Andersson i Team Max, Anna Nystedt)
13K (Daniel Cervera: Joëlette med Richard A, Roger Löfström i Team Max)
5K (Roger Löfström)

27 april: Skrylleloppet (Nils Hamre)

28 april: TEC
100 miles (Roger Löfström, Ulrik Nilsson, Ruben Zondervan)
200 miles (Henrik Roos, Magnus Johansson)

Maj 2019

4 maj: Aros Marathon (Torbjörn Klemensson)

4 maj: Lundaloppet (Kristoffer Loo, Nils Hamre)

11 maj: Lomma Backyard Ultra (Roger Löfström, Cecilia Olsson, Lotta Thörn, Ulrik Nilsson, Henrik Daneskog)

11 maj: Sölvesborgs Backyard Ultra (Mattias Frank, John Nordfjäll)

11 maj: Toughest (Emelie Johnson Vegh, Samuel Vegh)

12 maj: Toughest Family (Emelie Johnson Vegh, David Vegh)

12 maj: Utrecht Marathon (Ruben Andreas Zondervan)

18 maj: Göteborgsvarvet (Henrik Daneskog, Nils Hamre)

19 maj: Köpenhamn Marathon (Anna Nystedt, Christer Andersson)

23 maj: St Hans Extreme
6H (Agneta Roos, Svea Roos, Annika Rosell, Cecilia Olsson, Eva Hedberg, Jenny Ekberg, Julia Thörn, Lotta Thörn, Samuel Thörn, John Nordfjäll, Magnus Johansson, Roger Löfström, Thom Leiding, Ulrik Nilsson, Henrik Daneskog)
5 km (Alexander Nilsson, Emil Hedberg, Kristoffer Loo)
10 km (Gert-Inge Tapper)

25 maj: Self Transcendence 100km Amsterdam (Ruben Andreas Zondervan)

26 maj: Blekinge River Trail
Ultra River 50 km (Roger Löfström)

30 maj: Örebro Backyard Ultra (Henrik Lowemark)

Juni 2019

1-2 juni: 24 timer ved Havet (24H: Lotta Thörn, 12H: Matilda Danne Sjödell, Agneta Roos, 3xhalvmara: Jenny Ekberg, 2xhalvmara: Ulf Wegeståhl)

2 juni: Tournée des Ducs 30K i Angers, Frankrike.  Joëlette med Team Max (Daniel Cervera & Roger Löfström)

26-30 juni: Thames Ring 250 (Henrik Roos, Henrik Lowemark)

28 juni: La sportiva Lavaredo Ultra Trail 120km (John Nordfjäll)

28-29 juni: Småland 100 miles (Magnus Johansson)

SM-vecka 100 km?

Juli 2019

6 juli : Genarps IF Trail 55K (Gert-Inge Tapper)

6 juli: Backyard Ultra Sydkusten (Agneta Roos, Svea Roos, Daniel Cervera, Per Hedberg, Eva Hedberg)

20-21juli: GAX 100 miles (Roger Löfström, Ulrik Nilsson, Daniel Cervera, Agneta Roos)
20 juli: Full Moon Race (Annika Rosell, Henrik Daneskog)

27 juli: Swissalpine Irontrail T88 (Gert-Inge Tapper)

Augusti 2019

4 augusti: Wienerbrødsløbet 21,1km (Roger Löfström)

9-11 augusti: Trans Scania (Magnus Johansson)

28 augusti: TDS (UTMB) (Mattias Frank)

30 augusti: CCC (UTMB) (Ruben Zondervan)

31 augusti: Helsingborg Marathon (Anna Nystedt)

September 2019

1 september: Skovlöberen (Roger Löfström)

10 september: Tot dret (John Nordfjell)

21 september: Barkley Fall Classic (Agneta Roos)

21-22 seotember: Black River Run
100 Miles (Roger Löfström, Ulrik Nilsson)

27-28 september: Spartathlon (Henrik Lowemark)

28 september: Värmdö Ultra 60K (Christer Andersson) 

Oktober 2019

November 2019

1-2 november: Kullmannen (Henrik Roos, Magnus Johansson, Ulrik Nilsson, Roger Löfström, Mattias Frank))

December 2019
Finns inte dina lopp med i kalendern? Använd kontaktformuläret nedan: fyll i ditt namn, loppets namn och datum samt gärna en länk till loppets hemsida. 
SRR-kalendern

14 + 10 =